Pardubický kraj

Východní Čechy se nacházejí na hranicích Čech a Moravy a pokrývají území současného Pardubického kraje. Na severu sousedí s Polskem a díky své poloze je dobře dostupný také ze všech ostatních států sousedících s Českou republikou – Slovenska, Rakouska a Německa. 

Kontakt

East Bohemia Convention Bureau
náměstí Republiky 12
530 03 Pardubice
Tel.: +420 466 030 412
Webové stránky
www.eastbohemiaconvention.cz
Kralicý Sněžník.JPG Kunětická hora.JPG Operní festival Smetanova Litomyšl na zámku v Litomyšli.jpg Orlické cyklostezky.jpg Přehrada Seč.jpg ČEZ Arena Pardubice.JPG Wellness hotel Vista Dolní Morava.jpg Dolní Morava relax a sport resort.jpg Golf Resort Kunětická Hora.jpg Lanové centrum.jpg Lázně Bohdaneč.jpg Tank Power Přelouč.jpg

Předností regionu je bohatá nabídka kulturních a sportovních aktivit, muzeí řemeslných tradic a galerií, historických a církevních památek v kombinaci s přírodním bohatstvím od nížin Polabí až po vrcholy Orlických hor.

Tento region v současné době prochází v oblasti kongresového cestovního ruchu dynamickým rozvojem a je díky kvalitní nabídce služeb ideálním místem pro pořádání akcí střední velikosti. Ubytování lze zajistit v tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelích, které disponují konferenčními prostory a zajišťují kompletní konferenční servis.

Turistická oblast Pardubicko

Oblast Pardubicka je bohatá na památky, mezi něž patří goticko-renesanční zámek a historické jádro v Pardubicích nebo hrad Kunětická hora. Zcela výjimečnou památkou je hřebčín v Kladrubech nad Labem, proslulý chovem starokladrubských koní. V okolí městečka Lázně Bohdaneč najdete národní přírodní rezervaci Bohdanečské rybníky, kterou křižují četné cyklostezky. Lázně Bohdaneč jsou také jediným lázeňským místem v kraji.

Krajská metropole Pardubice je moderním městem s historickým jádrem a leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Jeho vzdálenost od hlavního města Prahy je pouhých 100 kilometrů. Malebnému Pernštýnskému náměstí dominuje Zelená brána, z níž je vynikající rozhled na hrad Kunětická hora i na historické jádro města, které tvoří městskou památkovou rezervaci. K návštěvě Pardubic neodmyslitelně patří i ochutnávka tradičního pardubického perníku. V Pardubicích se každoročně konají známé závody plochodrážních motocyklů „Zlatá přilba“ a slavný koňský dostih „Velká Pardubická steeplechase“.

Turistická oblast Chrudimsko-Hlinecko

Oblast Chrudimsko-Hlinecko se nachází v jihozápadní části Pardubického kraje. Přírodní krásy oblasti dotvářejí vodní díla a zříceniny starých hradů Oheb nad Sečskou přehradou, Lichnice nedaleko Třemošnice nebo Košumberk v Luži. Chrudimsko-Hlinecko je krajinou lidové architektury a řemeslných tradic. Tradiční masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou zapsány do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Největším městem oblasti je Chrudim a najdete zde jednu z největších městských památkových zón či trojici muzeí – regionální, loutkářských kultur a barokních soch. Zajímavé muzejní expozice naleznete i v Městském muzeu v Chrasti v objektu barokního zámku a v Městském muzeu a galerii v Hlinsku. V Městském muzeu ve Skutči si můžete prohlédnout expozici kamenictví a obuvnictví, v Berlově vápence v Závratci u Třemošnice zase expozici vápenictví a v Nasavrkách se lze vydat po stopách Keltů. Nejen koně, ale i exponáty a památky z doby Auerspergů, můžete obdivovat na zámku a hřebčíně ve Slatiňanech. Památník v Ležákách připomíná tragickou událost vypálení obce v období heydrichiády v roce 1942.

Turistická oblast Českomoravské pomezí

Českomoravské pomezí je krajinou zvlněných hustých lesů, romantických údolí a pískovcových skal. Jedinečným zážitkem je návštěva přírodní rezervace Toulovcovy Maštale, tvořené soustavou pískovcových skalních útvarů, roklí a kaňonovitých údolí. Území vymezené starobylými městy Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy a Vysoké Mýto zve k návštěvě nejen milovníky historie a památek, ale i vyznavače hodnotných kulturních zážitků, přírodních krás či technických unikátů.

Litomyšl je známá zejména díky renesančnímu zámku zapsanému na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V Litomyšli se každoročně koná mezinárodní hudební festival „Smetanova Litomyšl“. V Poličce, rodišti Bohuslava Martinů, stojí za prohlídku městské hradby, obklopující město. Nedaleko od Poličky je hrad Svojanov, patřící mezi nejstarší královské hrady. Rodištěm Oskara Schindlera jsou Svitavy, jež se pyšní náměstím s mnoha renesančními a barokními domy. Renesanční zámek v Moravské Třebové nabízí prohlídku klasických expozic i návštěvu středověké mučírny či alchymistické laboratoře. Rokokový zámek v Nových Hradech je díky své kráse a upraveným zahradám přezdíván „české Versailles“. Město Vysoké Mýto vás přivítá jedním z největších náměstí v Čechách a gotickým kostelem svatého Vavřince, navštívit zde však můžete i regionální muzeum zaměřené na technické památky a automobilový design.

Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko

Turistická oblast Orlické hory a Podorlicko se nachází v severní části Východních Čech. Část této oblasti se rozkládá na území Královéhradeckého kraje a část zasahuje do kraje Pardubického. Region má co nabídnout milovníkům přírody, historie, kultury i aktivním sportovcům.

Malebnými údolími pardubické části Orlických hor a Podorlicka protéká řeka Tichá Orlice. V přírodní rezervaci Peliny v Chocni lemují řečiště opukové stěny vysoké až 35 metrů. Na území Orlických hor a Podorlicka se nachází „Orlické cyklo a in-line království“. Jedna z jeho nejkrásnějších cyklostezek vede podél řeky Tiché Orlice z Chocně až do Letohradu.

Největším městem oblasti je Česká Třebová, která je důležitým železničním uzlem a moderním mezinárodním dopravním terminálem. V Letohradě můžete navštívit rozsáhlou expozici „Muzeum řemesel“ a ranně barokní zámek. Bránou do Orlických hor je město Jablonné nad Orlicí, ležící nedaleko od Pastvinské přehrady a zimního střediska Buková hora s centry Čenkovice a Červená Voda. V Brandýse nad Orlicí, v těsné blízkosti pomníku učitele národů Jana Ámose Komenského, můžete bloudit v přírodním habrovém bludišti „Labyrint“, připomínající Komenského dílo „Labyrint světa a ráj srdce“, jež napsal během svého pobytu v Brandýse nad Orlicí.

Turistická oblast Králický Sněžník

Návštěvníky nejmenší turistické oblasti regionu Východní Čechy přivítá panenská příroda masivu Králického Sněžníku, Jeřábu, Bukové hory a Suchého vrchu. Dalšími zajímavostmi jsou soustava pohraničních pevností z období let 1935–1938, poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedči nebo Městská památková zóna Králíky. Všechna tato místa vyprávějí pozoruhodné příběhy o zdejších lidech, jejich touhách, odvaze i zručnosti.

Dolní Morava je celoročně oblíbeným rekreačním areálem se spoustou hotelů, zejména však v zimním období je vyhledávaným střediskem díky výborné infrastruktuře a osvětlené sáňkařské dráze. Vojenské muzeum v Dolní Lipce prezentuje expozici vojenské techniky z období 2. světové války. V jeho těsné blízkosti se každoročně v srpnu pořádá akce „Cihelna“, která ukázkou bojů láká nadšence vojenské historie a vojenské historické techniky.

Incentivní program

Oblast Pardubického kraje se rozprostírá od nížinatého Polabí až vrcholům Orlických hor a masivu Králického Sněžníku na východě nebo Železných hor a Žďárských vrchů na jihu kraje. Na jeho území tak naleznete terény pro horskou turistiku stejně tak jako vodní plochy lákající k letnímu osvěžení, cyklotrasy pro milovníky kopečků, ale i rovinaté úseky pro rekreační cyklisty, svou zručnost a odvahu si můžete vyzkoušet v mnoha adrenalinových parcích a nejrůznějších nevšedních sportovištích, které jsou často zasazené v krásné přírodě. Region nabízí i celou řadu turisticky atraktivních míst, jejichž návštěva může zpestřit oficiální program kongresu nebo firemní akce. Vhodným oživením těchto akcí mohou být lázeňské procedury nebo interaktivní programy zaměřené na sport, adrenalin a kulturu.

Kralicý Sněžník.JPG

Nechte se hýčkat v lázních poblíž krajské metropole

Jen necelých 10 kilometrů od Pardubic se nachází krásné lázeňské městečko Lázně Bohdaneč. Zdejší devízou jsou rozsáhlá ložiska slatiny nacházející se v nedalekém okolí a jejich využití pro léčebné procedury. Lázeňské wellness centrum nabízí špičkové služby pro všechny, kteří se chtějí nechat hýčkat nebo jen tak relaxovat po náročné konferenci nebo jednání. Krásu malebné okolní rovinaté krajiny dotváří jehličnaté a listnaté lesy, háje a středověké pozůstatky rozsáhlé rybniční soustavy.

www.llb.cz

Zahrajte si golf pod hradem

Mezi dvěma největšími městy v oblasti, Pardubicemi a Hradcem Králové, najdete jedno z nejlepších golfových hřišť v České republice. Ze všech jamek je krásný výhled na dominantu východočeského Polabí, zhruba kilometr vzdálený hrad na Kunětické hoře. Celé golfové hřiště je obklopeno lesním porostem, který hráče dokonale izoluje před okolním ruchem. Areál navíc disponuje kvalitním čtyřhvězdičkovým hotelem s kongresovým centrem, který mimo jiné nabízí také zázemí pro odpočinek a relaxaci nebo skvělé příležitosti pro venkovní aktivity.

www.grkh.cz

Projeďte se v tanku

Na okraji Přelouče, města vzdáleného necelých 20 kilometrů z krajské metropole Pardubic, se nachází nevšední adrenalinový areál jako stvořený pro firemní a teambuildingové akce. Na pěti hektarech plochy areálu je rozmístěno množství stanovišť, které spojuje jediné – netradiční výzva. Zkusit si zde můžete jízdu v tanku nebo obrněném vozidle, rozebírání a skládání zbraní, závod v dračích lodích, paintball, lanové centrum a mnohé další. Provozovatel kromě programu navíc zajišťuje kompletní servis včetně ubytování a cateringových služeb.

www.tankpower.cz

Lanové parky a jiné outdoorové aktivity

V Pardubickém kraji je vybudováno velké množství adrenalinových parků a sportovišť, které jsou vhodné při plánování doprovodných programů různých firemních a kongresových akcí. Velmi dobře vybavené lanové parky najdete například ve sportovním areálu v České Třebové v podhůří Orlických hor (www.peklak.cz), u koupaliště v Pardubicích (www.lanovecentrum-pardubice.cz) nebo v krásném prostředí rekreačních lesů Podhůra u Chrudimi (www.lesychrudim.cz). Nevšedním zážitkem pro milovníky vodních sportů je bezesporu i vodní lyžování na písníku v Mělicích u Přelouče (www.waterski.cz).

V oblasti Orlických hor zase vznikla v minulých letech síť kvalitních cyklostezek, které lákají k projížďce a to jak na kole, tak třeba i na kolečkových bruslích. Trasy vedou údolím řeky Tiché Orlice, kterou můžete zkusit splavit i v kánoi. Příležitost pokochat se zdejší panenskou přírodou máte také z koňského hřebu, protože se v oblasti nacházejí rovněž značené hipostezky.

V severovýchodním cípu kraje, poblíž města Králíky, jsou ideální podmínky pro paragliding (www.apg.cz). Zdejší přírodní krásy tak můžete vychutnávat z ptačí perspektivy. Podobný pohled se vám naskytne, pokud využijete nabídky zážitkových letů a letů balonem, které poskytují letiště ve Skutči, Vysokém Mýtě a v Chrudimi.

Spojení krásné přírody, zázemí super moderního a luxusního kongresového a wellness hotelu a nevšedních aktivit nabízí areál na Dolní Moravě pod masivem Králického Sněžníku. Program jednání či kongresové akce si zde můžete zpestřit při adrenalinových aktivitách nebo výstupem na jednu z nejvyšších hor v České republice (www.dolnimorava.cz).

Napětí za volantem

Stále více populárními se stávají doprovodné programy spojené s možností projížďky v motokárách, na čtyrkolkách nebo prověření si svých řidičských schopností na autodromu. Přesně to nabízí motokárová arena v Litomyšli (www.akartarena.cz) nebo autodrom ve Vysokém Mýtě (www.autodromvmyto.cz), kde si můžete vyzkoušet i velmi praktickou školu smyku.

East Bohemia Convention Bureau

Pardubický kraj se v oblasti kongresového cestovního ruchu dynamicky rozvíjí. Budují se nová moderní kongresová zařízení s vysokou ubytovací a stravovací kapacitou. Samozřejmostí je i zázemí pro doprovodné sportovní, kulturní, adrenalinové a relaxační aktivity. Region nabízí i celou řadu turisticky atraktivních míst, jejichž návštěva může zpestřit oficiální program kongresu, školení, prezentace, politického a obchodního jednání nebo firemní akce. Vhodným oživením oficiální části jsou také lázeňské procedury nebo interaktivní incentivní programy zaměřené na sport, kulturu nebo řemeslné tradice.

Pardubický kraj je ideálním místem pro pořádání akcí střední velikosti, ubytování lze zajistit ve tří a čtyřhvězdičkových hotelích, které disponují konferenčními prostory a zajišťují kompletní konferenční servis. Za účelem sportovních aktivit jsou k dispozici sportovní haly, fotbalové a hokejové stadiony, golfová hřiště, lanové parky, vhodné trasy pro cyklisty a in-line bruslaře, venkovní i kryté autodromy, ski areály, vodní plochy a další.

Jak se k nám dostanete

Pardubický kraj je bezpečnou destinací ve středu Evropy. Leží na pomezí Čech a Moravy a hraničí s Polskem. Krajským městem jsou Pardubice vzdálené 100 kilometrů od Prahy. Celý Pardubický kraj protíná železniční koridor spojující Berlín s Vídní. Díky tomu jsou prakticky všechna větší města snadno dostupná vlakovým spojením. Nájezd na evropskou dálniční síť je vzdálen 15 kilometrů od Pardubic. Mezinárodní letiště v Pardubicích je jedním z pěti páteřních letišť České republiky.

O regionální kanceláři East Bohemia Concvention Bureau

East Bohemia Convention Bureau je regionální kanceláří založenou při Destinační společnosti Východní Čechy za účelem podpory a propagace subjektů poskytujících služby v oblasti kongresové, korporátní a incentivní turistiky. Zároveň působí v oblasti koordinace kongresového cestovního ruchu na území Pardubického kraje. Kancelář East Bohemia Bureau disponuje kvalitním personálem, který Vám pomůže zajistit bezchybný průběh kongresů, setkání, výstav a jiných akcí.

Region nabízí ideální podmínky pro pořádání MICE akcí také díky kvalitní nabídce služeb ubytovatelů, pronajímatelů, organizátorů, dopravců, zprostředkovatelů doplňkových aktivit (sport, wellness, kultura, společenské vyžití…).

East Bohemia Convention Bureau nabízí bezplatně tyto služby:

  • podpora při plánování MICE (Meetings, Incentives, Conventions, Exhibitions) akcí v Pardubickém kraji

  • informace a poradenství při výběru vhodných kongresových a meetingových prostor

  • informace a poradenství při výběru ubytování dle vašich požadavků

  • informace a poradenství při výběru agentury zajišťující organizaci akce

  • tipy na incentivní programy

  • uspořádání prohlídky Vámi vybraného místa

  • poskytování propagačních materiálů

Zajistíme vše, co pro Vaši akci potřebujete!

Dopravní spojení

Cestování letadlem

Mezinárodní letiště v Pardubicích (www.airport-pardubice.cz) má výhodnou polohu uprostřed východních Čech, nachází se zhruba 4 kilometry jihozápadně od středu města a lze jej dosáhnou ze všech směrů bez nutnosti průjezdu centrem města.

Důležitá telefonní čísla:

  • informace pro cestující: +420 466 310 155
  • handling: +420 466 310 115

Do centra města jezdí autobusy městské hromadné dopravy číslo 8, 14, 24 a 88, cena za běžnou jízdenku v Pardubicích je 15 Kč.

V uzavřeném areálu letiště je dostatečný počet parkovacích míst zdarma na odstavných plochách v blízkosti odletového terminálu.

Cestování automobilem a vlakem

Krajská metropole Pardubice je napojena rychlostní silnicí na dálnici D 11, která propojuje Hradec Králové s hlavním městem České republiky Prahou. Vzdálenost do Prahy je zhruba 100 kilometrů a po dálnici se tato distance dá zvládnout za necelou jednu hodinu.

Pardubický kraj zároveň leží na evropském železničním koridoru spojujícím Berlín s Vídní. Důležité vlakové zastávky jsou ve městech Pardubice a Česká Třebová, která patří mezi hlavní železniční uzly spojující střední a západní Čechy s Moravou a Slezskem.